2018 witnessed the second Theatre & Technology Awards; an awards ceremony celebrating the achievements of theatre professionals in our digital age. Theatre Full Stop are now happy to announce the winners, highly commended and third place nominees of the evening.

9993FFF4-3574-4525-923B-7F666011A70D

 Creative Innovation in Sound

3B3AE21E-00CB-4563-B441-F7DE3C0AA7D8

Winner: George Dennis – An Octoroon(National Theatre)

Highly Commended: Josh Anio Grigg – People Who Need People  (The Vault Festival)

Third Place: Kieran Lucas – A Girl in School Uniform (Walks into a Bar)  (New Diorama Theatre

 

 

Creative Innovation in Lighting

D748EEA4-BF3C-4985-81CB-523E47DDAAF3

 Winner: Joshua Pharo – The Claim(Shoreditch Town Hall)

Highly Commended: Peter Small – A Girl in School Uniform(Walks Into A Bar) (New Diorama Theatre)

Third Place: Zoe Spurr – Confidence(Southwark Playhouse)

 

 

Creative Innovation in Video + Projection

255078EB-DF96-46BB-9BA7-D0C31E603855 

Winner: Joshua Pharo – The Shape of Pain(Battersea Arts Centre)

Highly Commended: Tal Yarden – Network(National Theatre)

Third Place: Zakk Hein – The Secret Life of Humans(New Diorama Theatre)

 

 

Best Marketing Campaign

D4402206-D92D-427A-A272-0D9A50EB23C0 

Winner: Leave Talking – Bush Theatre Press and Marketing Team (Bush Theatre)

Highly Commended: Misty – Bush Theatre Press and Marketing Team (Bush Theatre)

Third Place: Half Breed – Soho Theatre Press and Marketing Team

 

 

Best Online Publication

3B9F386F-8E39-4752-A28F-1A8FD87D900B 

Winner: OnStage Blog

Highly Commended: Rewrite This Story

Third Place: Pocket Size Theatre Blog

 

 

Best Podcast

5DF861A3-E54D-42CB-B52A-49A49DA7AA3A

 

Winner: Show People Podcast

Highly Commended: Sunday Show Tunes

Third Place: It’s All An Act

 

 

Best Poster Design

A5C17115-D206-467E-9B72-C0ACE1110097 

Winner: National Theatre Graphic Design Team – Nine Night

Highly Commended: Phoenix Dance Theatre – Windrush: Movement of the People

Third Place: National Theatre Graphic Design Team – An Octoroon

 

Best Production Photography

DE3E187A-B88C-4B2F-9365-43C0724268EB

Winner: Johan Persson

Highly Commended: Oliver Rosser

Third Place: Jane Hobson

 

 

Best Trailer

887C31FC-23B5-4ACF-BF28-20F9E8C81F4D 

Winner: Savage Mills &  Arcola Theatre – Spun

Highly Commended: Neuron Hub & Yard Theatre – This Beautiful Future

Third Place: Savage Mills &  Arcola Theatre – Great Apes

 

 

Best Online/Live Streaming Platform

A0B1AF22-699B-41C3-A3BD-448EB95BFA4B

 

Winner: National Theatre Live

Highly Commended: Digital Theatre

Third Place: Broadway HD

 

 

Outstanding Production

2A8098C3-EF94-4B81-B52E-6332128ABA37

 

Winner: Manual Cinema – Lula Del Ray(Edinburgh Fringe Festival)

Highly Commended: Royal Shakespeare Comapany – The Tempest (The Barbican)

A big thank you to the critics, members of the public and the judges who all helped to make this year’s event happen! Until next year…

Written by Theatre and Technology Awards